قیمت‌های عجیب در بازار میوه تهران… با یارانه نقدی یک ماه می‌توان چهار کیلو شلیل خرید
author:
۲۳ خرداد ۹۱

گزارش میدانی از قیمت ۴۱ نوع میوه و سبزیجات در میوه‌فروشی‌های سطح شهر تهران، قیمت‌های سرسام‌آوری را نشان می‌دهد. با یک محاسبه ساده دریافتیم با یارانه نقدی یک ماه می‌توان چهار کیلو شلیل ۱۲هزار تومانی خرید. توپ سال ۹۱ که انداخته شد گرانی‌ها به هر شکلی از کالاهای اساسی و روغن‌نباتی و برنج گرفته تا گرانی محصولات لبنی و نان و البته گرانی انواع میوه ختم شد. تقریبا دیگر هیچ کالایی نیست که در سبد کالایی مردم وجود داشته باشد و افزایش قیمت ۲۰ تا ۳۰درصدی را تجربه نکرده باشد. به نظر می‌رسد تلاش‌های «مهدی غضنفری» و تیمش جواب نداد و آخرین تاکتیک آنها در جابه‌جایی مدیران و معاونان و تغییر مسوولان تنظیم بازار کشور هم نوید این را نمی‌دهد که این تغییرات منجر به کاهش قیمت‌ها شود چرا که به تنهایی تغییر مدیران بدنه نمی‌تواند راه‌حل صحیحی باشد. البته راه‌حل‌هایی نظیر عرضه مستقیم هم که در دیرباز در کشورمان و هنگام گرانی‌ها رخ می‌داد، نمی‌تواند یک راهکار دایمی باشد. به نظر می‌رسد مسوولان باید به فکر چاره باشند. افزایش انواع قیمت میوه و تره‌بار در سطح شهر تهران با وجود کاهش قدرت خرید مردم می‌تواند به سلامت خانواده‌ها نیز لطمه بزند. امروز دیگر با یک اسکناس آبی دوهزارتومانی در یک میوه‌فروشی هیچ میوه‌ای نمی‌توان خرید و حتی درخصوص برخی اقلام سبزی و تره‌بار هم این موضوع صدق می‌کند. کنکاشی در میوه‌فروشی‌های سطح شهر این ادعا را ثابت می‌کند. ما در میان مغازه‌های میوه‌فروشی شهر قدم زدیم و حاصل را در اینجا می‌آوریم تا مسوولان در میان این کلمات از وضعیت بازار میوه و تره‌بار اطلاع ملموس‌تری داشته باشند. گوجه‌فرنگی هزارو ۳۰۰تومان، خیار درختی دوهزار تومان، نخود‌فرنگی سه‌هزار و ۲۵۰تومان، باقالی هزارو ۹۵۰تومان، هندوانه ۶۵۰تومان، غوره عسگری چهارهزارو ۵۰۰تومان، بامیه ۹هزارو ۸۰۰تومان، پیاز ۹۰۰تومان، سیب‌زمینی ۹۰۰تومان، گوجه‌سبز شش‌هزار و ۸۰۰تومان، زرد‌آلو شش‌هزار تومان، سیب گلاب ۹هزارو ۸۰۰تومان، پرتقال والنسیا دوهزارو ۱۸۰تومان، گیلاس تک‌دانه ۹هزارو ۸۰۰تومان، شلیل ۱۱هزار و ۸۰۰تومان، هلو چهارهزار و ۸۰۰تومان، گریپ‌فروت توسرخ چهارهزار و ۹۵۰تومان، سیب سبز هفت‌هزار و ۵۰۰تومان، لیمو‌ترش شش‌هزار و ۹۵۰تومان، بلال هزارو ۵۰۰تومان، خربزه مشهدی دوهزارو ۲۵۰تومان، طالبی توسبز دوهزارو ۲۰۰تومان، توت‌فرنگی هشت‌هزار و ۵۰۰تومان، موز هزار و ۷۸۰تومان، آلبالو پنج‌هزارو ۴۰۰تومان، انبه هشت‌هزار و ۵۰۰تومان، توت سفید سه‌هزارو ۵۰۰تومان، انگور یاقوتی پنج‌هزارو ۵۰۰تومان، قارچ چهارهزارو ۸۰۰تومان، فلفل‌رنگی چهارهزار و ۹۵۰تومان، فلفل دلمه دوهزارو ۲۸۰تومان، فلفل ریز پنج‌هزارو ۵۰۰تومان، لوبیا‌ سبز هزارو ۹۸۰تومان، بادمجان هزارو ۹۵۰تومان، کدو سبز هزارو ۲۸۰تومان، هویج هزارو ۵۰تومان، سیر تازه پنج‌هزارو ۵۰۰تومان، تره‌فرنگی سه‌هزار و ۵۰۰تومان، برگ مو هفت‌هزار تومان، بادمجان گلخانه‌ای سه‌هزارو ۳۰۰تومان، بادمجان دلمه سه‌هزار و ۳۰۰تومان.شاید با دیدن این قیمت‌ها اولین تصوری که به ذهن مخاطب برسد این باشد که این قیمت‌ها از بالاترین نقطه شهر و لوکس‌ترین میوه‌فروشی تهیه شده است اما واقعیت این است که این قیمت‌ها از مرکز شهر تهران و از خیابان وزرا و خیابان فاطمی تهران تهیه شده است.

البته واقعیت این است که خیلی‌ها برای تنظیم هزینه‌های خود معمولا میوه‌ و تره‌بار را از میادین میوه ‌و تره‌بار تهیه می‌کنند بنابراین به همین منظور قیمت‌های میادین میوه و تره‌بار را نیز در زیر آورده‌ایم. آلبالو دوهزارو ۹۰۰تومان، آلو هزارو ۷۰۰تومان، انگور یاقوتی سه‌هزار تومان، به دوهزار و ۴۰۰تومان، پرتقال والنسیا هزارو ۷۰۰تومان، توت‌فرنگی سه‌هزار و ۷۰۰تومان، خربزه ۹۰۰تومان، خیار گلخانه‌ای ۹۹۰تومان، زرد‌آلو سه‌هزارو ۶۵۰تومان، سیب سبز سه‌هزار تومان، سیب گلاب دوهزار و ۶۰۰تومان، طالبی توسبز ۹۵۰تومان، گوجه‌سبز سه‌هزار و ۱۵۰تومان، گیلاس تکدانه چهارهزار و ۵۰۰تومان، موز هزارو ۸۸۰تومان، هلو دوهزارو ۲۷۰تومان، هندوانه ۷۵۰تومان، بادمجان ۹۰۰تومان، برگ مو دوهزارو ۳۰۰تومان، بلال ۷۳۰تومان، پیاز ۴۴۰تومان، تره‌فرنگی ۷۹۰تومان، خیار ۹۲۰تومان، سیب‌زمینی ۵۰۰تومان، سیب‌زمینی استانبولی ۹۵۰تومان، سیر بدون برگ دوهزار تومان، سیر خشک دوهزارو ۹۰۰تومان، غوره هزارو ۸۰۰تومان، فلفل دلمه رنگی هزارو ۴۰۰تومان.

منبع:روزنامه شرق

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>